Rodzaje i parametry rur z tworzyw sztucznych
Rury z polichlorku winylu (PVC), zastosowanie: w instalacjach kanalizacyjnych, wodociągowych, drenarskich a także jako rury osłonowe. Zalecana temperatura pracy 0-60°C.
Rury z chlorowanego polichlorku winylu (CPVC), zastosowanie: instalacje wodne, maksymalna temperatura pracy to 100°C. Gdy temperatura spanie poniżej 0°C to rury z tego tworzywa kruszą się.
Rury z polietylenu (PE), zastosowanie: instalacja ciepłej i zimnej wody, instalacje gazowe, instalacje kanalizacyjne, rury osłonowe. Zakres temperatury pracy od -20°C do 60°C. Rury te nie są odporne na promieniowanie UV.
Rury z polietylenu sieciowanego (PE-X), zastosowanie: instalacja c.o. oraz ogrzewania podłogowego. Dopuszczalny zakres temperatur: od -110°C do 110°C, maksymalna temperatura dla pracy ciągłej to 95°C.
Rury z polipropylenu (PP), zastosowanie: instalacje ciepłej i zimnej wody, c.o., kanalizacyjne, drenarskie i osłonowe. Maksymalna temperatura pracy to 90°C. Kruche stają się dopiero w temperaturze poniżej -40°C.
Rury z polibutylenu (PB), zastosowanie: instalacje grzewcze i wodne. Dopuszczalna temperatura pracy to 95°C (przy krótkim oddziaływaniu wytrzymują również 100°C). Są bardzo elestyczne, dzięki temu przy układaniu instalacji nie ma potrzeby stosowania np. kolanek. Nie są odporne na działanie promieniowania UV.