HYDRAULIK  tel. tel. +48 505 817 550      

Instalacja kanalizacyjna - podstawowe informacje

Aktualnie jako rury kanalizacyjne stosuje się rury wykonane z tworzyw sztucznych: polipropylen (PP) lub polichlorek winylu (PVC). W porównaniu do dawniej stosowanych rur żeliwnych cechują się odpornością na korozję, dużą łatwością obróbki (i montażu), bardzo niskim współczynnikiem chropowatości oraz dużo niższą ceną. Zbudowanie dobrze działającej kanalizacji w budynku wymaga doświadczenia i wiedzy - rury kanalizacyjne wykorzystują efekt grawitacyjnego odpływu ścieków co przy niewielkich spadkach i złym projekcie może powodować zatrzymywanie się ścieków i konieczność częstego udrażniania instalacji (lub nawet jej przebudowy).

Rury z tworzy sztucznych  łączymy na wcisk uszczelniając je uszczelkami z gumy. Newralgiczne odcinki instalacji kanalizacyjnej, w których mogłoby dochodzić do zatrzymania się ścieków, można wyposażyć w zestawy przepompowujące. W budownictwie mieszkaniowym zazwyczaj stosujemy rury kanalizacyjne o średnicy: 50 mm, 75 mm, 100 mm oraz 150 mm. Pewną wadą rur z tworzyw sztucznych jest ich stosunkowo niewielka zdolność do wytłumienia hałasu wytwarzanego przez odpływające ścieki. Aby temu zaradzić można zastosować specjalistyczne rury o lepszych parametrach tłumienia hałasu (tzw. rury nisko szumowe) lub wytłumić hałas np. za pomocą wełny mineralnej.

Podczas konserwacji instalacji kanalizacyjnej w miarę potrzeby należy wyczyścić wpusty,osadniki deszczowe raz syfony przy przyborach sanitarnych.Te ostatnie czyści się poprzez odkręcenie korka w dolnej części syfonu i przepchanie go miękkim drutem.Rozbieralne syfony butelkowe oczyszczają się przez odkręcenie dolnej części (osadnika) i usunięcie znajdujących się tam zanieczyszczeń .W razie stwierdzenia niedrożności przewodu odpływowego  należy próbować przepychać go grubym ale giętkim drutem (lub specjalną sprężyną )wprowadzoną do przewodu przez najbliższy ostów rewizyjny lub podejście .Jeżeli tego typu zabiegi nie dają rezultatu,to należy orientacyjnie określić miejsce ,w którym nastąpiło zapchanie i dany odcinek przewodu zdemontować.Po usunięciu przyczyn niedrożności przewodu wstawia się nowy odcinek.Należy podkreślić ,ze w każdym przypadku,zwłaszcza na przewodach prowadzonych pod ziemią ,jest to zabieg bardzo kłopotliwy i kosztowny ,należy więc uczynić wszystko by do takich sytuacji nie doszło .Można tego uniknąć ,jeżeli użytkownicy przestrzegają zasady,ze kanalizacja służy tylko do odprowadzania ciekłych zanieczyszczeń i nie wrzucają do przyborów sanitarnych śmieci ,popiołu czy innych odpadków .Konserwacja odtłuszczaczy polega na okresowym usuwaniu zebranego tłuszczu 

Masz problem? Zadzwoń! Dobry hydraulik czeka pod tel. 505 817 550

Zamów bezpłatną wycenę zlecenia